Ako vyberám lokality pre nahrávanie

Domov > BLOG > Ako vyberám lokality pre nahrávanie

Tomáš Lazár
13. júna 2017
Blog
V tomto článku vám priblížim výber miest, ktoré chcem nahrávať. Podľa čoho si miesto vyberám, aké sú hlavné kritéria a prečo je lepšie neplánovať.

Pri výbere lokality záleží, či idem na dané miesto len kvôli nahrávaniu, alebo cestujem z iných dôvodov, ale popritom aj čosi nahrám. Najradšej mám ten prvý prípad, kedy jediným mojim cieľom je záznam zvuku a môžem sa naň plne sústrediť. Vtedy sa mi väčšinou podarí nahrať aj niečo zaujímavé, nakoľko sa nemusím ponáhľať a mám čas aj priestor na experimentovanie.

Lovec alebo dobyvateľ

Ďalším parametrom výberu lokality je, či ide o “dobyvateľské” nahrávanie, alebo “lovecké”. Ako dobyvateľ sa snažím mať záznamy z čo najväčšieho množstva lokalít. Vtedy je mojim primárnym cieľom nahrať zvuk z miesta, z ktorého ešte nemám špendlík v mape. Keď zvuk nahrám a je použiteľný, úloha je splnená.

Ak idem na lov, snažím sa uloviť konkrétny zvuk, napríklad prichádzajúci vlak, ruch na námesti, či bzukot včiel. Inokedy sa vyberiem do lesa, parku, alebo na iné akusticky zaujímavé miesto, spustím nahrávanie a čakám, čo ulovím. Je to ako klasický lov – niekedy sa vydarí, inokedy nie. Občas sa stane, že z hodinového záznamu sú použiteľné len dve minúty. Inokedy je zas nahrávka plná krásnych zvukov a ja mám problém vybrať tú najzaujímavejšiu pasáž.

Tie najlepšie časti záznamu vkladám do mapy a ak je dlhší záznam niečim zaujímavý a príjemný na počúvanie, umiestním ho do playlistu v sekcii minúty ticha.

Neplánovať sa oplatí

Nie vždy viem dopredu, aký zvuk idem nahrávať, respektíve málokedy, no dobre, skoro nikdy :) Vždy sa definitívne rozhodujem až na mieste. Každé miesto môže byť akusticky zaujímavé, záleží, čo očakávam od výslednej nahrávky.

Časom som zistil, že prílišné plánovanie, čo a kde budem nahrávať, je zbytočné, nakoľko okolnosti vedia prekvapiť. Napríklad si v mape vyhliadnem uličku na konci nejakej dediny, ktorá je blízko lesa a predpokladám, že to tam bude akusticky bohaté a pútavé. Prídem na miesto a v poslednom dvore práve naplno beží cirkulárka, po lese sa preháňa motorka, alebo hrá v záhrade rádio.

To všetko sú zvukové zdroje, ktoré vedia nahrávku pokaziť. Naopak miesta, kde veľakrát nepredpokladám úlovok, ma často prekvapia množstvom zaujímavých zvukov. Takže si lokalitu vždy vyberám len orientačne, nahrubo a konkrétne miesto, kde rozložím mikrofóny riešim operatívne na mieste.

Viac o tom, ako vyzerá samotné nahrávanie, si môžete prečítať v článku Ako nahrávam zvuky prírody, miest a obcí.


Komentáre